Dziękujemy! 27.09.2023

Szczęśliwa trzynastka – 13 odcinków serialu „Pasjonaci”

SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA CZYLI ŚLEPY TRAF

Liczby często nadają tytułom ładunek emocjonalny – znamy „Siedmiu samurajów”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Siódmą pieczęć” i „Piąty element”, a liczba trzynaście została uwieczniona, choćby w „Trzynastu powodach” Jay Asher czy „Trzynastym aniele” Anny Kańtoch. Teatr ITAN dopisuje się do tej listy trzynastoma odcinkami „Pasjonatów” – fabularyzowanego serialu dokumentalnego.

Dla przypomnienia – Artur Dziurman i grupa Scena Moliere prowadzą instytucję absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr skupiający aktorów niewidomych. Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu jakim jest teatr.

W listopadzie 2018 roku odbyło się niezwykłe spotkanie w krakowskim teatrze Variete, gdzie oficjalnie Teatr ITAN rozpoczął pierwszy dzień zdjęciowy serialu „Pasjonaci”. W atmosferę wprowadzili widzów odtwórcy głównych ról, czytając dialogi z nowopowstającego serialu. Następnie, po raz pierwszy publicznie, został przedstawiony zwiastun serialu „Pasjonaci”. Na zakończenie wieczoru aktorzy Teatru ITAN zaprezentowali spektakl „Brat naszego Boga”. Na pożegnanie gości reżyser grupy, Artur Dziurman, podziękował prezesowi Danielowi Obajtkowi i całemu zarządowi PKN Orlen. Za, jak mówił, danie szansy na realizację marzenia oraz zrozumienie i wrażliwość.

W styczniu 2019 roku rozpoczął się okres intensywnej pracy nad serialem „Pasjonaci”. „Pasjonaci” to trzynaście historii. Każda związana jest z jednym z aktorów. Wszystkie niemal prawdziwe – odnoszą się do faktów, ale każda z nich jest lekko fabularyzowana – trzynaście odcinków fabularyzowanego dokumentu, którego historia jest oparta na doświadczeniach niewidomych i niedowidzących aktorów.

W rolę artystów wcielili się aktorzy Fundacji ITAN, pozostałe postaci zagrają aktorzy zawodowi. Każdy odcinek to przybliżenie historii konkretnej osoby – aktora bądź aktorki teatru. Każdy odcinek będzie zawierał zarówno retrospekcję, która przybliży dramatyczny moment, w którym aktor utracił wzrok jak i scenę ze sztuki teatralnej, w której gra. Życie to czasami komediodramat, więc uśmiechu również nie zabraknie.
Serialowi przyświeca motto: „Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka – pasja. Bo człowiek bez pasji nudzi swoją duszę.”

W styczniu scenariusze przeszły pierwsze czytania i zostały nagrane na dyktafony, aby ułatwić naukę tekstu niewidomym i słabowidzącym aktorom. Całości tych działań patronował PKN Orlen. W lutym aktorzy teatru ITAN skupili się na analizie postaci każdego z bohaterów. Przyszedł również czas na interpretację tekstów pierwszych trzech odcinków oraz dobór aktorów zawodowych. W marcu aktorzy zmierzyli się z interpretacją następnych odcinków tzn. od czwartego do trzynastego. Pierwsze próby kamerowe miały miejsce na początku kwietnia bieżącego roku i asystował im Artur Dziurman. Reszta miesiąca upłynęła na próbach sytuacyjnych, kamerowych i choreograficznych wybranych sekwencji. Również na kwiecień przypadł wybór do scen teatralnych, które mają wejść do poszczególnych odcinków jako integralna część, mająca na celu przybliżyć postać konkretnego bohatera.

Wszystkie działania mogły się odbyć dzięki głównemu sponsorowi PKN Orlen, który na tym etapie przedsięwzięcia wspierał je finansowo za co Teatr ITAN składa serdeczne podziękowania. 

Obraz może zawierać: 8 osób, uśmiechnięci ludzie

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i noc

 

 Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku