„Koniec i bomba, kto nie widział ten trąba.”

15

Lat działalności

1300

Zagranych spektakli

25

Niewidomych aktorów

160

Przedstawień rocznie

Misja

Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie przełamując granice twórczości amatorskiej i możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo. Doprowadzając do integracji profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu spotkania jakim jest teatr.

Artur Dziurman i grupa Scena Moliere od 3 lat prowadzą instytucje absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych. W tym czasie udało nam się stworzyć 6 multimedialnych spektakli z powodzeniem granych w całej Polsce, w które zaangażowaliśmy ponad 100 niewidomych i niedowidzących artystów.

Niepełnosprawni wzrokowo są wykluczeni z odbioru współczesnej kultury do bólu nastawionej na odbiór wzrokowy. Okazuje się jednak, że chcą, mogą i potrafią wyrażać siebie przy pomocy sztuki aktorskiej. A bariera niepełnosprawności nie przeszkadza w uprawianiu zawodu aktora tak bardzo jak mogłoby się to wydawać. Uprawianie go nierzadko jest jedynym działaniem zarobkowym niewidomych i niedowidzących artystów naszego zespołu. Dzięki naszym widzom utrzymujemy się głównie z wystawiania spektakli, możemy dzięki i temu pokryć również koszty miejsca pracy, produkcji i sprzedaży usług artystycznych.

Pełnemu zaangażowaniu się aktorów Sceny Moliere sprzyja kondensowanie sfery wizualnej spektaklu we fragmentach filmowych. Innymi słowy to czego niewidzący nie są w stanie wyrazić ciałem wyrażane jest filmem. Ten prosty a jednocześnie niezwykle skuteczny i zwyczajnie ciekawy zabieg stosowany przez Dziurmana sprawia, że spektakle teatru ITAN tworzą dobrze złożoną całość , w której każdą scenę filmową uzasadnia teatralna.

Sama idea integracji zachęca zaś każdego, który zechce spotkać się z kimś zupełnie różnym od niego. Nie zawsze to spotkanie będzie proste, łatwe i przyjemne(jak z „Czarną Damą”), czasem trudne i refleksyjne(jak w „Promieniowaniu ojcostwa”) jednak zawsze nagradzające widzów otwartych i gotowych na ciekawe przeżycia.

Założyciel

Artur Dziurman urodził się w 1964 roku w Krakowie .Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1987). W latach1987-89 aktor Teatru Bagatela ,a od 1989 roku Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Na dużym ekranie zadebiutował w 1987 roku rolą Jurka w melodramacie Rajski ptak Marka Nowickiego. W swoim dorobku ma role w filmach: Czas honoru (jako Schneider, komendant Pawiaka), Trzy minuty 21:37 ( jako policjant),Ostatnia akcja (jako komendant),Generał Nil (jako pułkownik Józef Czaplicki ),Rezerwat (jako Roman),Fala zbrodni (jako Magnus Dębski „King”)Zostać miss (jako Bruno),Dama Kameliowa (jako Gaston).
Popularność przyniosły mu także role w serialach telewizyjnych : Klan (gdzie gra Leszka Jakubowskiego, brata Krystyny Lubicz), Na dobre i na złe (Milecki, prawa ręka Sroki) i Ojciec Mateusz (jako Napierski).
Użyczał swojego głosu w Noc Muzeum 2 (Kahmunrah),Odlot (Alfa), Cziłała z Bevery Hills (El Diablo),Gwiezdne wojny :Wojny klonów (Mace Windu), Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Czara Ognia ,Harry Potter i Komnata Tajemnic (Lucjusz Malfoy), Fantastyczna Czwórka (Ben Grimm-Stwór).W RMF czytał powieści Towarzysze ONI, Kot Aleksandra,Klara Vertas.Znany z mistrzowskiej interpretacji czytanych audiobooków m.in. Ojca Chrzestnego, Opowiadań Marka Hłaski i cyklu powieści kryminalnych Agathy Christie.