Zakończyliśmy akcję e-wolontaryjną w ramach projektu „Piąty element”. Od kilku tygodni wolontariusze z całej Polski dowiadywali się czym jest audiodeskrypcja, poznawali podstawowe zasady dostępności informacji oraz przeszukiwali internet w poszukiwaniu nienawistnych treści. Niezwykle cieszy nas, że zgłosiło wielu chętnych do pomocy osób, które zdecydowały się poświęcić nam swój wolny czas. Ostatecznie powstało 8 audiodeskrypcji fotosów i zdjęć z planu filmu „Marzenie” oraz jednego z naszych filmików powarsztatowych. Zostały one stworzone oraz nagrane przez uczestników naszej akcji i umieszczone na naszym profilu na youtube. Zapraszamy do oglądania 🙂
Link do pokazu slajdów z audiodeskrypcją tutaj.
Link do filmiku z audiodeskrypcją tutaj.
Nasi wolontariusze znaleźli także wiele przejawów mowy nienawiści w internecie oraz komnetarzy nawołujących do dyskryminacji i wykluczenia osób z dysfunkcją wzroku. Zostaną one szerzej opisane w naszej publikacji poprojektowej. Tymczasem prezentujemy kilka z nich. Podzieliliśmy je na cztery główne kategorie:
1. Komentarze typu „Za dużo żądasz! Siedz cicho!” Pretensje dotyczące widoczności osób z dysfunkcją wzroku:
– Komentarze pod artykułem gazety wyborczej pod tytułem „Warszawa. Niewidomi z psami niewpuszczeni do restauracji. Jest wyrok”:
Niestety inwalidzi są przewrażliwieni na punkcie kalectwa i prezentują bardziej roszczeniowe postawy niż przeciętna – a stąd tylko krok do pieniactwa. Tu niestety mamy pieniactwo w czystej postaci.
Ile czasu ta pani pieniaczka zamierza łazić po mediach i się zalić? Hejt jaki spowodowała swoimi dziwacznymi działaniami na niczemu niewinną restaurację był niewyobrażalny. Mieli wyprosić innych gosci, aby baba z psem mogła usiąść?
– Komentarz pod wpisem na portalu Hejted: MPK Kraków na facebooku:
Nie od dziś wiadomo, że kierowcy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie nie należą do najmilszych ludzi na świecie. Linia numer 904 niedziela/poniedziałek 2:00, wsiada dwóch mężczyzn- jeden niewidomy, drugi zaś odprowadzał go tylko na miejsce. Drzwi się nie domknęły za pierwszym razem ponieważ niewidomemu mężczyźnie potrzebna była pomoc w wejściu do autobusu, zaś za drugim razem kierowca już był tak poirytowany całym zajściem bo przecież to tyle czasu zabrało, że nie omieszkał krzyknąć na cały autobus na niewidomego mężczyzne „ODSUŃ ŻEŚ SIĘ OD TYCH DRZWI”. Mężczyźni przeprosili, okej, mógł nie zauważyć tego, że chłopak jest niewidomy, ale gdy już się zreflektował zamiast kajać się, czy coś podobnego – skądże! Równie głośno odpowiedział „JAK SIĘ MA PROBLEMY TO SIĘ IDZIE DO PIERWSZYCH DRZWI!” Oklaski dla kierowcy, seriously, czasem brakuje mi słów.
Pod wpisem komentarz:
No i dobrze powiedział. Jakby podeszli do pierwszych drzwi, to by widział, że niewidomy i by nie zamykał drzwi. Poza tym, ze niewidomy to juz mu wszystko wolno?
2. Szyderstwo i wyśmiewanie:
Komentarze pod artykułem o raperze z dysfunkcją wzroku. Raper W.A.M nagrał utwór „Kaleka czy pedał” o nienawistnych komentarzach i zachowaniach jakich doświadczał. Po opublikowaniu utworu w sieci pojawiły się m.in. takie komentarze:
KALEKA BRAGUJE O SWOIM KALECTWIE, TEGO JESZCZE NIE BYŁO XDDDD POLSKI RAPIE KOCHAM CIE XDDDD
HAJSU ZA TĄ PŁYTĘ PEWNIE NIE ZOBACZY
MOGŁO BYĆ W BEKOWO, I TAK BY NIE ZOBACZYŁ HEHE
– Niewybredne żarty z niewidomych na blogu sportowym BLOGFCB. Jedna z odpowiedzi w sondzie internetowej:
Dlaczego Leo Messi miałby zostać w Barcelonie? Jedna z odpowiedzi: Bo wspiera lokalny zakład niewidomych tatuażystów”
– Komentarz pod artykułem onetu „Imagine”: pierwszy film dla niewidomych w szerokiej dystrybucji:
A kiedy w radiu audycje dla niesłyszących?
– Komentarz pod artykułem „Nie tylko niewidomi” dot. szkoły baletowej w Brazylii, w której uczą się osoby z różnymi formami niepełnosprawności:
Jeszcze tylko dodać dla niewidomych pantomimę oraz koncerty muzyki poważnej dla głuchoniemych i będzie pełnia szczęścia!
– Wyśmiewanie niewidomego narciarza pod artykułem „Niewidomy sportowiec zapisze się w historii” na portalu WPsport.:
A JAK SIE GO ZAPYTALI CZY BĘDZIE SKAKAŁ ON ODPARŁ NIE WIDZĘ PRZESZKÓD BUAHAHAHAHA
– Mnóstwo niewybrednych żartów oraz wyśmiewania działalności organizacji pomagających osobom z dysfunkcją wzroku znajduje się na portalu sadistic.pl: http://www.sadistic.pl/tag/niewidomi,10
– Nienawiste komentarze są wyrażane nie tylko przez osoby zupełnie nieświadome sytuacji osób z dysfunkcją wzroku. Pod artykułem na sadistic.pl o meczu piłkarzy z dysfunkcją wzroku pojawił się m.in. komentarz:
Audiodeskrypcję traktuję na równi z lektorem w pornolach.
3. Nieumotywowana nienawiść – życzenie najgorszego „tym gorszym”:
Kolejny komnetarz pod artykułem o piosence rapera W.A.M. – „Pedał czy kaleka?”:
– jebać tego cwela, skoro nie widzi to po co ma żyć? niech zdechnie jak pies kurwa
4. Przekonania o oczywistej gorszości oraz komentarze traktujące niektóre pozytywne cechy jako niespotykane wśród osób z dysfunkcją wzroku – przekonania w stylu „nieźle jak na niepełnosprawnego”:
– Komentarz pod artykułem „Niewidome i słabowidzące kobiety w roli modelek w Kielcach” na portalu WPwiadomości:
Mam niewidomą przyjaciółkę ,ona zawsze ma bardzo starannie ułożone modnie włosy, zawsze jest elegancka i pachnąca!
– Kometarz pod artykułem „Stracił pracę w spółdzielni niewidomych, bo się poskarżył. Idzie do sądu” na portalu dziennikwschodni.pl:
Matko boska jak jest niewidomy to niech siedzi w domu, bo pożytek z niego niewielki.Przecież ma rentę.Pracę powinien mieć ktoś widzący i słyszący a inwalida rentę.Przez idiotyczne przepisy zatrudnia się takie osoby tylko aby uzyskiwać comiesięczną kasę z pefronu za takiego inwalidę,a ludzie „zdrowi” nie mają ani pracy ani renty.
– Wykpiwanie prawa podatkowego w zamyśle działającego na korzyść osób z dysfunkcją wzroku. Komentarz pod artykułem „PIT: Fiskus podważa zeznania niewidomych i zabiera ulgę rehabilitacyjną” na portalu GAZETAPRAWNA.PL:
A mnie interesuje jak urzednicy „zobaczyli” ulgę zastosowana przez niewidomych ?
Chyba sprawdzali wszystkich z ulga rehabilitacyjna i „ustrzelili” niewidomych !
Obok nienawistnych komentarzy zachęcających do wykluczania i dyskryminowania osób z dysfunkcją wzroku pojawiali się zazwyczaj internauci krytykujących „hejterów”. Większość „hejtu” skierowana do osób z dysfunkcją wzroku wynika z niewiedzy, niestety nie zawsze. Co szczególnie ważne rodzaj „hejtu” jaki się pojawiał w dużej mierze zależał od formy i treści przekazu. Pod teledyskiem piosenki z bezkompromisowym tekstem kieleckiego rapera W.A.M pojawiały się również agresywne komentarze, internautów, którzy „nie przebierają w słowach”. Gdy post prezentowany był na znanym z „niepoprawnych politycznie żartów” portalu komentarze również przybierały taki kształt itd.
Wyśmiewanie i prowokowanie jest w internecie popularną strategią, której ofiarami stają się nieraz osoby „przypadkowe”. Część z nienawistnych, dyskryminujących i wykluczających komentarzy można jednak potraktować jako wyraz przekonań ich autorów. Warto reagować na przejawy mowy nienawiści, choćby dlatego, że utwierdzają one stereotypy dotyczące między innymi osób z dysfunkcją wzroku. Nie od dziś wiadomo, że media biorą ogromny udział w tworzeniu się postaw i poglądów. Zachęcamy zatem do zgłaszania internetowych „hejtów” na portal: dyżurnet.pl oraz hejtstop.pl lub bezpośrednio do administracyjnych serwisów.
Dziękujemy wszystkim e-wolontariuszom, którzy wzięli udział w naszej akcji i zapraszamy do udziału w innych, tworzonych przez nas inicjatywach!
Projekt „Piąty Element” realizowany jest w ramach działań obszaru „Zwalczanie dyskryminacji” programu
„Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG
Linki do cytowanych treści i komentarzy:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,34862,19506964.html?i=4
https://www.facebook.com/HejtedJaroslaw/posts/952335914823710
http://glamrap.pl/1/18645-kaleka-czy-pedal-klip-niewidomego-rapera
https://www.facebook.com/pages/Hejted-MPK-Krak%C3%B3w/206452149450702
http://blogfcb.com/stereotyp-barcy-4-3-3-35-czyli-haters-gonna-hate/
http://www.sadistic.pl/tag/niewidomi
http://film.onet.pl/wiadomosci/imagine-pierwszy-film-dla-niewidomych-w-szerokiej-dystrybucji/45gbr
http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,117915,16799873,nie-tylko-niewidomi,,2.html