Dziękujemy! 27.09.2023

Już wkrótce – 22.12 o 19:00 w Kinie Centrum.Kijów – premiera filmu dokumentalnego „Wykluczeni”. Zapraszamy!

Artur Dziurman wraz z zespołem teatru „ITAN” zapraszają na premierę filmu dokumentalnego „Wykluczeni” – o niezwykłej, integracyjnej grupie teatralnej niewidomych aktorów z Krakowa. Premiera będzie miała miejsce tuż przed świętami – 22. grudnia o godz. 19:00 w krakowskim Kinie Kijów.Centrum. Przed pokazem grupa wykona fragment muzycznego spektaklu „Legenda Starszych Panów” z udziałem Jacka Fedorowicza. Bezpłatne wejściówki na pokaz premierowy do odebrania w kinie Kijów.Centrum, (1 osoba maks. 3 bilety) na hasło: „wykluczeni”.

„Wykluczeni” to film dokumentalny o krakowskiej grupie Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Obraz w reżyserii Artura Dziurmana stanowi osobisty portret zespołu aktorskiego działającego w teatrze „ITAN”. W „Wykluczonych” członkowie grupy opowiadają o swoim życiu, pracy artystycznej, problemach i marzeniach. Film szczerze i bez zadęcia, czy żalów przedstawia niełatwą sytuację, w jakiej znaleźli się twórcy oraz to, jak mimo przeciwności radzą sobie z tworzeniem spektakli i codziennością. Dokument ukazuje aktorów w okresie pracy nad przedstawieniem „Starsi Panowie Dwaj” (na podstawie dorobku Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego), w którym – oprócz stałego zespołu – występują również Bohdan Łazuka i Jacek Fedorowicz. To muzyczne widowisko scala ze sobą wszystkie postaci występujące w filmie. Ukazuje także pełne możliwości i talent aktorów – jedynego w Polsce – zawodowego, integracyjnego teatru osób z dysfunkcją wzroku.

Z myślą o wszystkich zainteresowanych – udostępniamy audiodeskrypcję plakatu! 🙂

Plakat.  W centrum: kobieta w sukience stoi prawym bokiem do widza. Nosi przepaskę na oczach. Na przepaskę pada skoncentrowany promień światła.  Z tyłu: bordowa welurowa kotara, na niej napis „WYKLUCZENI”.  Kobieta ma smukłą sylwetkę i gładką cerę oraz blond włosy sięgające za ramiona. Ujęta jest od kolan w górę. Postawa wyprostowana i spięta. Twarz kieruje w stronę promienia, głowę przechyla ku niemu lekko otwierając usta. Pierś wypina do przodu, a ręce odchyla lekko do tyłu. Ma wyprostowane łokcie i zgięcia palców. Eksponuje pomalowane blado-czerwone paznokcie. Nosi biżuterię: na nadgarstku srebrną bransoletkę, na uchu kolczyk z odbijającym światło białym kamieniem. Sukienka na ramiączkach, którą ma na sobie jest brązowa. Materiał lekko marszczony, w widoczny po przyjrzeniu się kwiecisty wzór.  W lewej części plakatu białe napisy: „Scenariusz i reżyseria: Artur Dziurman. Muzyka: Robert Bylica. Dźwięk: Mariusz: Dziedzic. Zdjęcia: Jacek Knopp. Montaż: Robert Mańkowski PSM. Producent: Danuta Damek. Zespół instrumentalny: Monika Błaszczak-Bylica – fortepian, Agnieszka Bugla – skrzypce, Krzysztof Bylica – kontrabas. W filmie wystąpili: Maria Bujas-Łukaszewska, Jacek Fedorowicz, Maciej Jackowski, Marek Litewka, Bohdan Łazuka, Marcin Ślusarski, Anna Styczko, Monika Zamarlik, Aktorzy teatru ITAN i inni”.  W prawej części plakatu, u dołu – loga i kolejne napisy: Logo teatru ITAN z podpisem „Integracyjny Teatr Aktora Niewdowiego”. Niżej napis: „Fundacja ITAN przedstawia film Artura Dziurmana <<Wykluczeni>> współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie. Koproducent Telewizja Polska S.A”. Jeszcze niżej loga: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz TVP – Telewizji Polskiej. Najniżej – oddzielone kreską i napisem "Partnerzy" – loga: Fundacji Wasowskich oraz Fundacji Energa, a także firm Norenco i Foliograf.

  Film „Wykluczeni” jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, koproducent Telewizja Polska S.A.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Województwa Małopolskiego