Dziękujemy! 27.09.2023

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Osób Niewidomych i Niedowidzących

 

Na zaproszenie ks. Andrzeja Gałki, krajowego duszpasterza niewidomych, mieliśmy okazję uczestniczyć w mszy świętej celebrowanej w Krakowie w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Duszpasterzy Osób Niewidomych i Niedowidzących. Reprezentacja teatru ITAN ( M. Baczński, K. Bartosz, J. Bąk, I. Budzyń, B. Dyduła, E. Sielawa, M. Sokołowska, H. Suchan, D. Damek, A. Dziurman) uczestnicząca w mszy, została zaproszona również na wspólną kolację.
Mieliśmy okazję przedstawić film „Wykluczeni”, którego projekcję kilkoma słowami wstępu poprzedziła Danuta Damek. Szerzej na temat filmu wypowiedział się jego reżyser – Artur Dziuraman. Po obejrzeniu filmu na zadawane pytania odpowiadali aktorzy, w tym Magdalena Sokołowska. Warto w tym miejscu podkreślić, że inicjatorem tego wyjątkowego spotkania był pan Jacek Fedorowicz, z którym mieliśmy zaszczyt i przyjemność współpracować przy realizacji spektaklu „Legenda Starszych Panów”.
Panie Jacku…Dziękujemy !
Spotkanie było nie tylko wzruszające, ale również owocne, a „Wykluczeni” spotkali się z dużym zainteresowaniem. Otrzymywaliśmy pytania o nasz teatr, jego działalność i sytuację socjalno-bytową w jakiej tkwimy od wielu już lat.
Zaskakującymi były dla nas słowa siostry zakonnej z Lasek, które padły przy pożegnaniu, a z których wynikało, że o naszym teatrze dowiedziała się od swoich znajomych mieszkających w…Grecji ! Szkoda, że łatwiej o informację na temat naszej aktywności artystycznej uzyskać za granicą niż na naszym rodzimym podwórku. Trudno. Jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że czas zmieni i tę sytuację.