Dziękujemy! 27.09.2023

Projekt “Legendy Krakowa – łączą pokolenia”

itan legendy

W ramach projektu „LEGENDY KRAKOWA – ŁĄCZĄ POKOLENIA” odbędzie się cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych służących wymianie doświadczeń między osobami starszymi niewidomymi i niedowidzącymi ,emerytowanymi aktorami Scen Krakowskich , seniorami z różnych środowisk o artystycznych zamiłowaniach ,a młodzieżą chorującą na cukrzycę i studentami uczelni krakowskich. Nasze propozycje mają na celu POGŁĘBIANIE INTEGRACJI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ poprzez włączanie w nasze działania młodzieży.

 

W programie:

  1. Międzypokoleniowe warsztaty: integracyjne, choreograficzne, muzyczne, scenograficzne, z historii sztuki, teatralne dla uczestników,
  2. Czarna Dama – Integracyjny wyjazd na plan filmowy,
  3. Wyjścia do Muzeum, Teatru, Opery, Kina na Wystawy , Wycieczka śladami Legend,
  4. Poranki z kulturą – spotkania z artystami w złotym wieku,
  5. Próby i Prezentacja MIĘDZYPOKOLENIOWEGO Spektaklu multimedialnego Czarna Dama,
  6. Prezentacja spektaklu z uwzględnieniem ośrodków mających utrudniony dostęp do kultury w formie Teatru objazdowego popularnego w latach 20-tych XX wieku,
  7. Międzypokoleniowy Klub ITAN  .

Stworzymy sytuacje kulturalne i społeczne, umożliwiające uczestnikom projektu , wspólne, twórcze działanie, w środowisku zróżnicowanym zarówno wiekowo, jak i kulturowo. To właśnie działania z zakresu edukacji kulturalnej, pozytywnie wpłynąć mogą na sytuację osób starszych, wesprzeć ich działania zmierzające do ponownego odnalezienia się w życiu społecznym.

O spektaklu:

Kraków- miejsce magiczne, czarowne. Miejsce owiane mgiełką tajemnicy , ubarwione licznymi Legendami, które od zarania dziejów krążą nad naszym wspaniałym grodem. A legend mamy bogactwo wszelkie, bo i o „Smoku Wawelskim” ,i o „Wandzie” . O „Lajkoniku” i „Stópce Królowej Jadwigi! Ale tez jest Legenda mniej znana. Legenda o „Czarnej Damie”. Mroczna i groźna, w której nie brakuje zbójów i przemocy. Zdawałoby się ,nieprzystająca w swej treści do tak szacownego jak Kraków miasta. Ale paradoksalnie w dzisiejszych czasach jest nadal aktualna. Mało tego teraźniejszość „z powodzeniem” wciela tę Legendę w życie. Może więc dlatego Artur Dziurman właśnie tę Legendę wziął na warsztat .Ułożył scenariusz i z grupą uczestników projektu „Legendy Krakowa Łączą Pokolenia” – zapaleńców i teatralnych pasjonatów, zaczyna nadawać jej formę sceniczno-filmową. Niebawem cały zespół udaje się na plenery filmowe w Dobczycach. W międzyczasie w Dębnikach przy parafii Św. Stanisława Kostki ,rozpoczną się próby teatralne. W efekcie tej pracy „Czarna Dama” jak to było przed wiekami ,tak i teraz znów zacznie straszyć w Krakowie. Strzeżcie się Drodzy Krakowianie i miejcie się na baczność.