Dziękujemy! 27.09.2023

Wielka sztuka w małym mieście

2 marca na scenie Centrum Kultury w Słomnikach o godz.18.00 obejrzymy spektakl teatralny Promieniowanie ojcostwa Karola Wojtyły w reżyserii Artura Dziurmana. Nie pierwszy to raz gościmy zespół aktorski Sceny Moliere, tworzący Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego ITAN i nie pierwszy raz reżyser mierzy się z tekstem K. Wojtyły- poprzednio był to Brat naszego Boga.
ekst dramatu- współczesnego moralitetu, głęboki i przenikliwy, przedstawia dojrzewanie do ojcostwa, do postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka, do moralnego obowiązku za siebie i innych. Nie jest to łatwe, kiedy coraz powszechniejsze staje się dzisiaj określanie wartości człowieka poprzez pieniądze, zawiązywanie układów zamiast relacji ludzkich i społecznych więzi, stosowanie przepisów prawa w sposób, który czyni z człowieka rzecz. Ten aspekt widoczny jest w drugim wątku przedstawienia, który reżyser dodał, aby opowiedzieć o losach Sceny Moliere i zespołu aktorskiego pozbawionego siedziby przez miasto Kraków.

W każdym przedstawieniu Artur Dziurman staje po stronie ludzi prostych, biednych i krzywdzonych. Nawet w zabawnej inscenizacji legendy o Czarnej Damie, która oglądaliśmy w Centrum Kultury w grudniu ubiegłego roku, wybrzmiało Mickiewiczowskie przesłanie: „Kto ni razu nie był człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Tak zawsze czyniła i czyni wielka sztuka.
Poprzez tekst, bardzo nowoczesne łączenie teatralnych i filmowych środków wyrazu artystycznego, grę aktorów (których reżyser traktuje nieco jak Tadeusz Kantor) Artur Dziurman zmusza widza do myślenia o sprawach niełatwych, ale najważniejszych.

W przedstawieniu zobaczymy wybitnych aktorów: Magdalenę Sokołowską, Macieja Jackowskiego, Iwonę Chamielec oraz zespół teatralny ITAN.
A.B.

wielka sztuka